Architektura se přesouvá do VR. Český Virtuplex posouvá hranice

Zatímco ostatní o využití virtuální reality v praxi mnohdy jenom mluví, ve Virtuplexu v ní zákazníci skutečně pracují. Do největší komerčně dostupné haly pro virtuální realitu na světě, která se nachází v pražských Horních Počernicích, přijely od loňského otevření desítky firem, které chtějí prostřednictvím virtuální reality posunout svůj byznys výrazně kupředu. Klienti navrhovali své nové komerční či kancelářské prostory, vzdáleně prezentovali své produkty nebo využívali virtuální realitu k testování a výzkumu. Na dalších možnostech využití virtuální reality už teď ve Virtuplexu pracují.

Tvorba návrhu ve virtuální realitě šetří čas i peníze

Procházet se svými partnery nově navrženou pobočkou a v reálném čase upravovat dispozici nábytku, barvy nebo použité materiály. Tento scénář popisuje jednu z  běžných praxí použití virtuální reality ve Virtuplexu. Hala o rozloze 600 m2 totiž umožňuje přenést jakýkoliv 3D model do virtuální reality. Až pět osob najednou pak může spolu v reálném čase procházet návrhem a komunikovat vzájemně o případných změnách, které může Virtuplex operátor ihned do modelu zapracovat. Díky tomu zde firmy eliminují čas, který by byl potřebný k úpravám fyzického modelu či stavbě tzv. mokapů. „Máme zkušenost, že lidé po pár minutách díky možnosti pohybu ve virtuálním modelu zapomenou, že nejsou v reálném světě. Interagují a jednají tak, jako kdyby v nově postavené pobočce nebo budově už byli. Okamžité zapracování úprav a jejich validace jim tak umožňuje šetřit čas v přípravné fázi projektu a tím i finance, ” popisuje spoluzakladatel Virtuplexu Pavel Novák.

Služeb Virtuplexu využívají například banky či mobilní operátoři. Zkušenosti s rekonstrukcí své pobočky za pomoci virtuální reality má například Vodafone, který si nechal ve Virtuplexu otestovat připravovanou pobočku v Letňanech, na jejíž výstavbě se podílela firma Story Design. Podobnou zkušenost má například i Česká spořitelna, která ve Virtuplexu testovala design zbrusu nové pobočky značky Erste Premier.

Virtuální realita otevírá nové možnosti architektům i v době pandemie

Možnost prohlédnout a upravovat projekt ve virtuální realitě je přínosná i v rané fázi přípravy stavby, ve které architekti pracují s abstraktními objekty. Ve Virtuplexu mají možnost fyzicky procházet své návrhy se svými klienty, investory či dodavateli – a to i v různých fázích přípravy projektu. „Dnešní doba dost zásadním způsobem limituje možnosti cestování a setkávání se. Proto pracujeme na cloudové aplikaci, díky které bude možné se do virtuálního projektu připojit odkudkoliv na světě, bez nutnosti, aby se všichni sešli v hale,” říká Pavel Novák.   

Technologie použité ve Virtuplexu umožňují simulaci a prezentaci i komplikovaných a technicky náročných projektů. „Pracujeme na mnoha projektech, kde jejich komplexnost je tak velká, že je velmi složité odprezentovat celý prostor všem zapojeným organizacím. Díky Virtuplexu je možné si společně s investory celý návrh skutečně zažít na vlastní kůži,” říká Jakub Klaška z renomované architektonické kanceláře Zaha Hadid Architects. Jak zmiňuje i přední český architekt Jakub Cigler, Virtuplex se nezalekne ani složitých projektů: „Některé stavby jsou příliš složité na to, aby bylo možné je jednoduše odprezentovat investorům. Ve Virtuplexu, který je pro mě zatím jedinou virtuální realitou, která mne nadchla a připadá mi smysluplná, je možné díky pohybu vnímat prostor i hmotu staveb, včetně možnosti vzdáleně připojit klíčové lidi odkudkoli na světě.”

Využití virtuální reality pro výzkum

Široké využití virtuální reality se uplatňuje také v oblasti výzkumu. Ve Virtuplexu mohou firmy například zjišťovat, jak se budou návštěvníci cítit v nové pobočce, jak se budou orientovat zaměstnanci v nových kancelářských prostorech nebo prostřednictvím focus groups otestovat reakce na jakoukoliv část projektu. „Aktuálně přemýšlíme o nových formátech našich showroomů. Zde máme unikátní možnost vyzkoušet si funkčnost celého konceptu a zároveň i otestovat, jak se v showroomech budou cítit nejen naši zákazníci, ale i zaměstnanci," říká Miroslav Kuhn ze Škoda Auto.

Velkou výhodou právě v oblasti výzkumu a testování ve virtuální realitě je partnerství s agenturou Ipsos, která nabízí zákazníkům odborné know-how a zkušenosti, včetně zkušených výzkumných pracovníků a metod zpracování výsledků. „Výzkum bez nejnovějších technologických aplikací se prostě neobejde. Využití virtuální reality pomáhá rychle a efektivně řešit nejrůznější marketingové a obchodní výzvy, které před firmami jsou,“ říká Jakub Malý, Managing Director, Ipsos a dodává:„Virtuální realitu je možné velmi efektivně využít například v oblasti testování uživatelské zkušenosti (tzv. UX testy) nejrůznějšího charakteru, vývojových prototypů (automotive, strojírenství) nebo názorného tréninku zaměstnanců, dealerů či obchodních partnerů na nové produkty a služby.“

V blízké budoucnosti se chce Virtuplex zaměřit na další oblasti, ve kterých je použití virtuální reality přínosem. Jedná se například o vzdělávání – tréninky a školení ve virtuální realitě ukrývají doposud netušené možnosti. „Ve virtuální realitě vás oheň nepálí, voda nestudí a z výšky nespadnete. Můžeme tak simulovat nebezpečné situace a zkoumat reakce účastníků tréninku nebo například v rámci náborového procesu testovat dovednosti potenciálních kandidátů,” zakončuje Pavel Novák.


O Virtuplexu

Česká společnost Virtuplex provotuje největší komerčně dostupnou halu pro virtuální realitu na světě, která pomáhá využívat virtuální realitu v podnikání. Díky špičkové technologii a know-how je zde možné nasimulovat budoucí podobu obchodních, výrobních či kancelářských prostor, ještě dříve, než vzniknou. Vytvořit zde lze i prostor pro virtuální obchodní jednání s účastníky z celého světa nebo platformu pro školení a trénink zaměstnanců.